Pierwsze półrocze 2025 roku przechodzi do historii jako absolutnie rekordowe dla Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka im Rodziny Ulmów.
Podkarpackie lotnisko obsłużyło największą w swojej historii liczbę pasażerów, rozwija się w segmencie cargo e-commerce, a równolegle prowadzi inwestycje infrastrukturalne, które jeszcze bardziej umacniają jego pozycję wśród lotnisk regionalnych.
Ponad pół miliona pasażerów w pół roku – nowy rekord!W okresie styczeń - czerwiec 2025 roku z usług rzeszowskiego lotniska skorzystało ponad 574 tysiące pasażerów, co oznacza wzrost o ponad 17 % w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. To najlepszy wynik półroczny w historii portu!
– Nie tylko bijemy rekordy. Tworzymy nowy standard regionalnego portu lotniczego – dynamicznego, ambitnego, zorientowanego na przyszłość i pasażera. To zasługa całego zespołu zaangażowanych pracowników lotnisku, partnerów biznesowych i instytucjonalnych a w szczególności zaufania, jakim obdarzyli nas mieszkańcy Podkarpacia oraz regionów sąsiadujących – podkreśla Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów–Jasionka.
Lotnisko oferuje dziś rekordową liczbę destynacji tj. 32 połączenia – zarówno regularnych (TOP 5: Warszawa, Londyn, Monachium, Mediolan, Manchesteru), jak i sezonowych (TOP 5: Antalya, Sharm el Sheik, Hurghada, Marsa Alam, Heraklion). Nowością są m.in. rejsy na Maltę i do Maroko, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Przywrócono również rejsy na grecką wyspę Korfu, tunezyjska Djerbę oraz do Monastiru.
Cargo – lotnisko logistycznym sercem regionu.
Port Lotniczy Rzeszów–Jasionka to także coraz ważniejszy gracz na mapie transportu towarowego. Nie tylko pasażerowie, ale i towary wybierają Rzeszów–Jasionkę. W pierwszym półroczu port obsłużył ponad 18,8 tys. ton cargo – to blisko 74 % względem analogicznego okresu 2024 roku, wliczając w to pomoc dla Ukrainy. Spółka rozwija również segment cargo komercyjnego i segment RFS (Road Feeder Service).
Za tym sukcesem stoją:
- nowoczesne zaplecze logistyczne,
- szybka i bezpieczna obsługa ładunków specjalistycznych,
- strategiczna lokalizacja na osi Europa–Ukraina.
Lotnisko Rzeszów-Jasionka staje się kluczowym punktem przeładunkowym w regionie, łącząc przemysł, logistykę i nowoczesne technologie z globalnymi rynkami.
Miliony na inwestycje – nowe oblicze portu.
Równolegle z rosnącym ruchem pasażerskim , Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka prowadzi ambitny program inwestycyjny, którego wartość w pierwszym półroczu przekroczyła 7,8 mln złotych. Łączenie spółka planuje przeznaczyć na inwestycje w 2025 roku kwotę ok 105 mln złotych, z czego 77 mln zł „pochłonie” kluczowa inwestycja: modernizacja drogi startowej i rozbudowa równoległej drogi kołowania współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu Connecting Europe Facility 2021-2027 – Military Mobility – (CEF MM).
Wśród kluczowych projektów realizowanych i planowanych w najbliższym czasie znajdują się również:
- zakup urządzeń w ramach centralnego punktu kontroli bezpieczeństwa;
- zakup tzw. średniego wozu bojowego na potrzeby Lotniskowej Służby Ratunkowo Gaśniczej;
- kontynuacja programu rozbudowy posiadanych systemów IT i cyberbezpieczeństwa m.in. inwestycje w technologię 5G, modernizacja systemu wewnętrznego monitoringu (CCTV), system kontroli dostępu itp.;
– Inwestujemy z myślą o przyszłości. Chcemy być gotowi na kolejne wyzwania i zapewnić najwyższy standard obsługi zarówno pasażerom, jak i operatorom lotniczym – dodaje prezes Hamryszczak.
Jasionka rośnie w siłę
– Rekordowe wyniki Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka w pierwszym półroczu tego roku są dowodem na rosnącą rolę lotniska jako kluczowego węzła komunikacyjnego w regionie i kraju. Dynamiczny wzrost liczby obsłużonych pasażerów, rozwój segmentu cargo oraz intensyfikacja działań inwestycyjnych świadczą o konsekwentnej realizacji przyjętej strategii rozwoju. Samorząd Województwa Podkarpackiego traktuje rozwój infrastruktury lotniskowej jako priorytet, mający istotne znaczenie dla bezpieczeństwa, konkurencyjności i atrakcyjności gospodarczej regionu – podkreślił Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Port Lotniczy Rzeszów–Jasionka im. Rodziny Ulmów nie zwalnia tempa. Z każdym miesiącem staje się coraz silniejszym ogniwem w systemie transportowym Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki rekordowym wynikom i odważnym inwestycjom, lotnisko położone w sercu Podkarpacia potwierdza, że jest nie tylko oknem regionu na świat, ale i motorem rozwoju gospodarczego.